Politico: A szélsőjobboldali Ausztria készülhet az első büntetésre az EU-tól
A lap szerint Ausztria lehet az első ország, amely szankciókat kap az EU-tól az uniós költségvetési szabályok megsértése miatt.
Ausztria követeli Kijevtől, hogy vegye le a Raiffeisen Bankot a „háborús szponzorok” ukrán listájáról.
Karl Nehammer osztrák kancellár Brüsszelben azt nyilatkozta „üdvözölte az EU-csúcs záróközleményét”. A közleményben többek között az állt, hogy a csúcson elfogadták az Oroszország elleni 12. uniós szankciócsomagot is – írja a Világgazdaság.
Mindez azért is meglepő, mert pár nappal korábban maga Karl Nehmmaer mondta azt az osztrák parlament egyik bizottságában, hogy nem támogatják a szóban forgó szankciócsomagot és vétóznak.
Az Európai Uniós ügyekben jártas EUobserver portál most viszont arról számolt be,
hogy a hivatalos kommunikáció ellenére az osztrákok mégsem oldották fel vétójukat az Oroszországgal szembeni 12. szankciócsomaggal kapcsolatban.
Mint a lap írja, a 12. uniós korlátozási csomag támogatásáért cserébe Ausztria követeli Kijevtől, hogy vegye le a Raiffeisen Bankot a „háborús szponzorok” ukrán listájáról. Korábban Magyarország hasonló módon érte el OTP eltávolítását erről a listáról. A lap állítása szerint, a kedves szavak hamis benyomást keltettek, Nehammer ugyanis péntek délelőtt az utolsó pillanatban megvétózta a szankciókat is, amelyeket jogilag így még nem fogadtak el.
Az új korlátozások célja többek között az Orosz Föderáció Európába és a partnerországokba irányuló gyémántexportból származó bevételeinek csökkentése. Ezenkívül fokozatosan bevezetik a harmadik országokban feldolgozott drágakövek behozatalának tilalmát. A szankciók érinthetik az Oroszországba irányuló vegyszerek, lítium akkumulátorok, termosztátok és motorok szállítását is, beleértve a drónok gyártására szántakat is. Ezen túlmenően azt javasolják, hogy az olajszállítók kötelezővé tegyék a dokumentumokban az energiaellátás minden költségét, hogy az Oroszországból származó fekete arany valós ára ne legyen „elfedve”.
A Raiffeisen Bank 9000 alkalmazottat foglalkoztat Oroszországban, ahol fogyasztói banki tevékenységet folytat, és az országban tavaly 2 milliárd eurós nyereséget ért el – fogalmaz a Világgazdaság.
Nyitókép: Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI